- Hem
- Dam
- Underkläder
- Sov- & myskläder
- Nattlinnen
- Nattlinne Climate Control
30%
Bättre miljöval
Nattlinne Climate Control
Kort nattlinne från Triumphs nya homewear-serie ”Lounge Me Climate”. Knälång modell som känns som siden mot huden då den är tillverkad i det lena trikåmaterialet Tencel® lyocell som både andas och är miljövänligt. Dessutom känns nattlinnet både svalt och skönt när det börjar bli lite varmare ute. Bekväm och lätt passform so... Läs mer
384 kr
549 kr
Storleksguide
- Just nu 11 dagars leverans - lagerflytt pågår
- 30 dagars returrätt
- Fri frakt vid köp över 799kr
- Snabbt och enkelt köp med faktura
Produktbeskrivning
Nattlinnet innehåller fibern lyocell/Tencel® lyocell som är tillverkad av förnyelsebart växtmaterial. Tillverkningsprocessen för lyocell har låg miljöbelastning i förhållande till bomull och konventionell viskos. Lyocellprocessen använder snällare kemikalier som är lättare att ta vara på och är en nästintill sluten process då 99,5% av alla substanser återanvänds. Lyocell från företaget Lenzing går under namnet Tencel® och är producerad av råvara som är FSC- eller PEFC-certifierad, d v s hållbarhetscertifierad.
Nattlinnet är certifierat enligt Oeko-tex Standard 100 vilket innebär att produkten uppfyller höga humanekologiska krav, d v s inte innehåller kemikalier över de halter som finns med på Oeko-tex lista. Produkten kontrolleras av oberoende testinstitut.
Material & skötsel
...
...