Svart klänning i strukturerad sammetstrikå med fin lyster – en kort festklänning designad för säsongens tillfällen. Materialet är stretchigt och mjukt, och formen har en avskärning i midjan som skapar en tydlig silhuett.
Klänningen har V-ringning, trekvartslånga ärmar med vid passform och en rakskuren nederkant. Tygets struktur syns i ytan och ger ett diskret glansspel. Längden varierar beroende på storlek och är cirka 100–107 cm från axeln.
- Färg: Svart
- Material: Yttertyg: 95% polyester av återvunnen fiber, 5% elastan
- Modell: Festklänning, kort modell
- Halsringning: V-ringning
- Ärmlängd: Trekvartslånga ärmar
- Midja: Avskärning i midjan
- Längd: Cirka 100–107 cm från axeln (varierar med storlek)
- Skötsel: Maskintvätt 30° skonsam, hängtorka; torktumla ej, ej blekning, stryk låg värme, kan kemtvättas
- Märke: Cellbes of Sweden
FAQ
Vilket material är klänningen gjord av?
Yttertyg: 95% polyester av återvunnen fiber och 5% elastan.
Hur lång är klänningen?
Längden varierar med storlek och är cirka 100–107 cm från axeln.
Hur sköter jag klänningen?
Maskintvätt 30° skonsam och hängtorka rekommenderas; torktumla ej och använd låg värme vid strykning.
Passar den till jul och nyår?
Ja, modellen är avsedd för festligare tillfällen som jul och nyår.
En klänning som ger ett festligt uttryck till säsongens sammankomster – lätt att styla med accessoarer för en komplett look.