Wasabiconcept WA‑Flora är en somrig klänning i blå denim med mjuk lyocell. Den har en ledig silhuett och detaljer som ger en enkel, avslappnad look för varma dagar.
Klänningen är sydd i följsamt denimtyg med rund hals och armbågslånga ärmar. Avskärningen i midjan har rynk som bildar ett lätt volymiskt nedre parti, och en söm baktill med ett elegant veck ger extra rörelse i kjolen. Två fickor i midjan gör plagget praktiskt utan att ta fokus från den rena designen. Längden från axeln är cirka 108 cm i storlek 42.
- Märke: Wasabiconcept
- Färg: Blå denim
- Material: 100% lyocell
- Passform: Ledig
- Halsringning: Rund
- Ärmlängd: Armbågslång
- Midjedetalj: Avskärning med rynk
- Fickor: Två i midjan
- Bakstycke: Söm med veck
- Nederkant: Lätt rundad
- Längd: Ca 108 cm från axel i storlek 42
- Tvättråd: Maskintvätt 30°, torktumla inte, använd ej blekmedel, hängtorka, stryk på låg värme, kan kemtvättas
FAQ
Hur tvättar jag klänningen?
Maskintvätt 30°. Torktumla inte och använd inte blekmedel. Hängtorka och stryk på låg värme vid behov.
Hur lång är klänningen?
Cirka 108 cm mätt från axeln i storlek 42.
Finns det fickor?
Ja, klänningen har två fickor i midjeavskärningen.
Vilken känsla ger plagget?
En avslappnad, somrig känsla tack vare den lediga passformen och det följsamma materialet.
En luftig sommarklänning som passar bra för lediga dagar och ger en enkel, välklädd känsla utan att kräva mycket styling.