Röd klänning med prickigt mönster från Cellbes of Sweden. V-ringning och långa ärmar med smockade muddar ger en enkel, genomtänkt detalj. Tillverkad i 100% viskos (LENZING™ ECOVERO™) som ger ett mjukt fall.
Klänningen har en ledig silhuett som faller utan att vara figursydd, vilket gör den lätt att bära i olika sammanhang. Prickmönstret och den dämpade röda tonen gör plagget lätt att matcha med både vardagliga och mer uppklädda plagg.
- Märke: Cellbes of Sweden
- Färg: Röd med prickar
- Material: 100% viskos (LENZING™ ECOVERO™)
- Halsringning: V-ringning
- Ärmar: Långa med smockade muddar
- Mönster: Prickigt
- Tvättråd: Maskintvätt 40°; torktumla inte; blek inte; häng för torkning; stryk medeltemperatur; kan kemtvättas
FAQ
Vad är klänningen gjord av?
100% viskos (LENZING™ ECOVERO™).
Hur sköter jag plagget?
Maskintvätt 40°, torktumla inte, blek inte, häng för torkning, stryk på medeltemperatur. Kan även kemtvättas.
Hur är passformen?
Plagget har en ledig, icke-kroppsnära silhuett.
Vilken typ av mönster har den?
Röd botten med prickigt mönster.
En mångsidig klänning som funkar lika bra på vardag som till festliga tillfällen — enkel att styla med boots eller pumps beroende på humör.